MCP4252-103E/UN MICROCHIP IC, DPOT, 5.5V, 10KR, 10 MSOP, SPI
Part Nnumber
MCP4252-103E/UN
Description
IC, DPOT, 5.5V, 10KR, 10 MSOP, SPI
Producer
MICROCHIP
Basic price
Control Interface: Serial, SPI End To End Resistance: 10kohm MSL: MSL 1 - Unlimited No. of Pins: 10 No. of Pots: Dual No. of Steps: 257 Operating Temperature Max: 125°C Operating Temperature Min: -40°C Packaging: Each Potentiometer IC Case Style: MSOP Resistance Tolerance: ± 20% SVHC: No SVHC (16-Jun-2014) Supply Voltage Max: 5.5V Supply Voltage Min: 1.8V Temperature Coefficient: ± 150ppm/°C Track Taper: Linear
Following Parts
Random Products
(keyword MCP4252-103E/UN MICROCHIP IC, DPOT, 5.5V, 10KR, 10 MSOP, SPI)